Adel Mıhamceriy Hasoko Kimdir?

Basın - Medya | 1 yorum

Adel Mıhamceriy Hasoko Kimdir

1933 yılında Ürdün'ün başkenti Amman'da doğdu. Ürdün'deki Kafkas göçmenlerinin kültürel kuruluşlarının çalışmalarında rol oynadı. 1950-1957 yılları arasında Ürdün'de bulunan İkinci Dünya Savaşı mültecilerinden yazar, besteci ve halkbilimci Kube Şaban ile birlikte Adige halkbilimi ve edebiyatı üzerinde çalıştı. Onun "Qebertayeme Yaçecstyeu" (Kabartay'ların Baskını) ve "Psiyıçvij” (Göç) adlı piyeslerinin Amman'da sahnelenmesine yardım etti ve bunlarda oynadı. Kube Şaban'ın Fransa'ya gitmesinden sonra da Amman'daki Gençlik Derneği'nde Adige dili ve alfabesi üzerine kurslar düzenledi. 1958 yılında "Dy Anebze" (Anadilimiz), 1959 da "Adighe Alfibe" (Adige Alfabesi), 1960 yılında ise "Xexiqheu Adighe Uered Zaul" (Seçme Adige Halk Şarkıları) ve "Mefepç" (Takvim) adlı eserleri yayınlandı. Bu arada Şurdum Memduh ve Balkız Mahmud ile birlikte doldurmuş oldukları Kafkas halk müziği bantları Amman Radyosu'nda yıllarca çalındı. 1960 yılında Ürdün'ü terk edip işçi olarak Batı Almanya'ya gitti. Bir süre sonra Almanca'yı öğrenip bir kompüter enstitüsünü bitirdi ve işini değiştirdi. Bu arada Schwelm adlı küçük bir kasabada kurduğu "Tscherkessischer Kulturverein" kısa sürede Almanya'da çalışan Kafkas kökenli işçiler ve Avrupa üniversitelerinde Kafkasoloji üzerinde çalışan öğrenciler için küçük bir enformasyon merkezi haline geldi. Almanya’da iken çoğu bu derneğin yayını olmak üzere, "Adighe Alfibem Yiqhuaz" (Adıge Alfabesi İçin Rehber), "Nart Txidezh I." (Nart Efsaneleri I.), "Zi Mafe Guerem" (Günün Birinde - Fabl'ler) gibi kitapları yayınlandı. "Nıbjeqhu" (Arkadaş) ve "Cible" (Yıldırım) adlı bültenlerin yayınlanmasında emeği geçti. 1984 yılının Ocak ayında öldü.

1740 görüntüleme

Yorum YapYorumunu Paylaş

Facebook Hesabınla yorum yapabilirsin

Adel Mıhamceriy Hasoko için yapılan 1 yorum bulunmaktadır.

  1. Hür adam

    28.02.2012

    gurbetci vmiandaslartaiza karsi, Turkiye Cumhuriyeti tarafindan uygulanan maddi siddet,emekli Yasasi Kanunlarinda bizlere ayrimcilik yaparak emeklilik maasi verilmemesi, boyle dislayici Kanunlarla bizlerin aleyhine simdiye kadar cikarmis oldugunuz Yasalara acikca reddediyoruz, duydunuzmu Sayin Basbakanim, bu sizlerin uygulamaya soktugunuz kanunlarda IRKCILIK, bir yerli Turkler, birde Avrupali Turkler dogrumu ???

Adel Mıhamceriy Hasoko hakkında yorumunuzu paylaşınFatal error: Call to undefined function get_option() in /home/biyografim/public_html/inc/footer.php on line 2