ADNAN ZEKİ BIYIK Kimdir?

| 6 yorum

ADNAN ZEKİ BIYIK Kimdir

ADNAN ZEKİ BIYIK  (POPSTAR MÜFTÜ)

TSM SANATÇISI-MÜFTÜ-DİN ADAMI                                  

 

 

1970 Samsun Havza doğumlu.İlk orta tahsilini memleketinde tamamladı.Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesini  bitirdi.Anadolu Üniversitesi  Türk dili ve Edebiyatı  ,yine aynı üniversiteye bağlı Aöf Sosyal bilimleri okudu.

Kayseri büyükşehir belediye konservatuarını bitirdi.Konservatuar yıllarında Değerli sanatçı ve bestekar Dr Mustafa UYAN’dan musiki bilgisi ve repertuar dersleri alarak müzik bilgisini ilerletti.Ayrıca Neyzen Dr Hakkı TEKİN’den tefeyyüz etti ,birlikte yüzlerce konserler verdi.Ankara da görev yaptığı yıllarda Ankara Büyükşehir Belediye TSM ve THM korolarında korist olarak çalıştı.

Kültür Bakanlığı Devlet Halk dansları Hocalarından Ulya TURGUT Hanım’dan  Sahne estetiği ve diksiyon dersleri aldı.Nota solfej ve bona dersleri gördü.Kültür Bakanlığı  THM sanatçısı Salih TURHAN’dan müzik alanında istifade etti.Kayseri’de İlahiyat eğitimi aldığı sıralarda Neveser Musiki  Topluluğu ve Aydınlar Ocağı Türk Tasavvuf müziği Topluluğunu kurdu.

Bu topluluklarla binlerce konserlere imza attı.Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı iki buçuk yıllık müftüler ve vaizler eğitim merkezini bitirdi.Görevde yükselme sınavlarında başarılı olunca 2005 yılında Afyon Dinar Vaizi 2005 Ekiminde Hakkari Çukurca Müftüsü olarak atanan sanatçı, Hakkari’de kurduğu “Maliyeciler korosu” ve” Müftü ve Melekleri”adlı  kızlar korosu ulusal medyada büyük ilgi uyandırdı.Mart 2007 de Kendisine misafir sanatçı olarak StarTv Popstar alaturka adlı programdan teklif geldi.Popstar Alaturka’da Yanık Ömer adlı kahramanlık türküsünün okuyan müftü Adnan Zeki BIYIK  ,kamuoyunda POPSTAR MÜFTÜ  olarak ünlendi.

Konya’nın Tuzlukçu İlçesine müftü olarak atanan Bıyık,kendi ilçesinde 12 imamdan oluşan “Nasrettin Hoca Türk tasavvuf Müziği Topluluğunu oluşturdu bu ekiple birçok konserler verdi.Konya Beyşehir’de ise “Eşrefoğlu Türk Tasavvuf Musikisi Topluluğunu kurdu ve şefliğini yaptı.İlahiyat fakültesi bitirme tezi olarak “Sanat Güneşi  Zeki MÜREN’in Türk müziğine ve Sahnesine Getirdiği Yenilikler “i çalıştı.Bu tez İlahiyat Fakülteleri tarihinde bir ilki teşkil etti.

Sanat ve din adamlığını birlikte devam ettiren BIYIK,2009 10 Kasım Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar Konserini İmamlardan oluştuğu korosu ile vererek Türkiye’de bir ilke daha imza attı.30 civarında bestesi olan sanatçının “Yandır Beni”adlı bir albümü bulunmaktadır.  Arapça ve İngilizce bilen BIYIK, Süleyman DEMİREL Üniversitesinde Türk Dini Musikisinden yüksek lisans yapmaktadır.2010 itibarıyla Edirne Lalapaşa müftüsüdür.

 

Abdullah ALTUNBAY

Asistan

1776 görüntüleme

Yorum YapYorumunu Paylaş

Facebook Hesabınla yorum yapabilirsin

ADNAN ZEKİ BIYIK için yapılan 6 yorum bulunmaktadır.

 1. Ali Fuat Atay

  09.12.2011

  Sevgili hocamla birlikte çalışmaktan onur duyuyorum , Çok tsm ve aydınlar ocağı konserlerimiz oldu beraber çalışmaktan zevk aldığım onur duyduğum bir kişiliktir kendisi kendisinin hoşuna gitmeyecek ama söylemekte bir beyis görmüyorum gerçekten çok ender rastlanan bir kişiliğe ve yapıya sahibtir kendisi keşfedilmesi gereken çok yönleri vardır çok ta şakacı ve esprilidir gerçekten kendisi ile arkadaş olmaktan onur duyuyorum allah yolunu daim ve açık etsin....

 2. ufuk er

  20.01.2012

  Sayın Müftü Hocaya sevgilerimi sunuyorum.Sanat ve din hayatında başarılar diliyorum.

 3. selma şeker

  22.02.2013

  değerli hocamızı çok beğeniyor ve hayranlıkla izliyoruz.

 4. mehmet civan

  24.03.2013

  Hocam keşke tüm müftülerimz de sizin gibi böyle çok yönlü olsalar.fazla değil sizin gibi yüz tane müftü olsa türkiyede çok şeyler değişir dini hayat anlamında

 5. murat koç

  04.05.2013

  Hocam muhteşemsin

 6. AFERİM SANA. CAN ve MALI'nı MİLLETE adamış olan ATATÜRKE DÜŞMAN, Bunca GÜNAHKÂR YOBAZ arasında nasıl var oldun ve ŞAHSİYETİNİ kaybetmedin HAYRET.! ALLAH SENİ korusun.

ADNAN ZEKİ BIYIK hakkında yorumunuzu paylaşınFatal error: Call to undefined function get_option() in /home/biyografim/public_html/inc/footer.php on line 2