Anders Behring Breivik Kimdir?

Silahlı eylemci | 2 yorum

Anders Behring Breivik Kimdir

Norveç'teki çifte saldırıdan sorumlu tutulan ve terör eylemi gerçekleştirmekle suçlanan 32 yaşındaki Anders Behring Breivik'in saldırıları 2009 sonbaharından bu yana planladığı bildirildi.
Norveç'te doksanın üzerinde kişinin ölümüne yol açan iki saldırının zanlısının avukatı, müvekkilinin saldırıların sorumluluğunu kabul ettiğini söylüyor.Avukatı, Anders Behring Breivik adlı bu kişinin, kendi eylemlerini 'korkunç ama gerekli' sözleriyle tasvir ettiğini söylüyor.
Breivik tarafından yazıldığı düşünülen 1500 sayfalık İngilizce metin de saldırıdan saatler ünce internete konuldu. Andrew Berwick takma adıyla yayınlanan metin saldırıların yıllardır planlandığına ilişkin ipuçları içeriyor. Gerek metin gerekse vidyoda sık sık çok kültürlülük ve müslüman göçmenlere değiniliyor.
Metin yazarı Ortaçağ'da Haçlı Seferlerine katılmış bir Hristiyan grup olan Templar Şövalyelerinin üyesi olduğunu kaydediyor. Bu grup ırkçı beyaz grupların idollerinden biri.

Hristiyan, muhafazakar ve milliyetçi
Breivik, Facebook sayfasında kendisini ‘Hristiyan, muhafazakar ve milliyetçi’ olarak nitelendiriyor. Yerel medya bu kişinin aşırı sağcı gruplarla ilişkisi olduğunu ileri sürüyor.

"Norveç toplumunu değiştirmek istiyorum"
Breivik polisteki ifadesinde, "Norveç toplumunu değiştirmek istiyorum. Tek başıma hareket ettim" dedi.
Oslo Emniyet Genel Müdürü Sveinung Sponheim, Oslo'daki bombalama ve Utöya adasındaki katliamı tek başına yaptığını belirten Breivik'in, yaptıklarının, suç olduğunu kabul etmediğini söyledi.
Norveç'in İkinci Dünya Savaşı'ndan beri gördüğü en feci katliamdan sonra hala 4 ya da 5 kişinin kayıp olduğu bildiriliyor.

2009'dan bu yana planlıyormuş
Norveç'teki bombalı ve silahlı saldırılarıyla 100'e yakın kişiyi katleden Anders Behring Breivik'in saldırıları 2009 sonbaharından bu yana planladığı bildirildi.
Breivik, saldırılardan önce internette yayımladığı 1500 sayfalık günlüğünde, terörün kitleleri uyandırma aracı olduğunu ve İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük canavar olarak nitelendirilmeyi beklediğini belirtiyor.
AFP'nin ulaştığı günlükte Breivik'in kişiliğine de ilişkin birçok ayrıntı görülebiliyor.
Günlük, "Sanırım bu son girişim (internete) olacak. Bugün 22 Temmuz Cuma, saat 12.51" diye sonlanıyor.
İngilizce yazılan ve "Bir Avrupa Bağımsızlık Bildirgesi- 2083" başlıklı günlüğe "Andrew Berwick, Adaletsever Şövalyelerin Komutanı" olarak imza atan Breivik, günlüğünün bir bölümünde, Norveçli ve gerçek adının Anders Behring Breivik olduğunu açıklıyor.
Günlükte, başlıca hedefin sosyaldemokrat partinin yıllık toplantısı olduğunu yazan Breivik, Avrupa'da hedef alınacak ülkelerin de listesini yaptığı, ülkelerde yaşayan Müslümanların sayısına göre yapılan sıralamada Fransa'nın ilk sırada olduğu görülüyor.

6549 görüntüleme

Yorum YapYorumunu Paylaş

Anders Behring Breivik için yapılan 2 yorum bulunmaktadır.

  1. ruh adam

    26.01.2013

    bu adam nasıl bir katil öyle

  2. Kurut

    01.07.2013

    Katliam için "korkunç ama gerekli" demiş arkadaş.. bu nasıl bir ruh halidir..

Anders Behring Breivik hakkında yorumunuzu paylaşınFatal error: Call to undefined function get_option() in /home/biyografim/public_html/inc/footer.php on line 2