Beren Saat Kimdir?

| 0 yorum

Beren Saat Kimdir

 

Sporla uğraşan bir ailenin küçük kızı  olarak 26 Şubat 1984 tarihinde Ankara’ da dünyaya gelen  Beren Saat ilk ve orta eğitimini Türk Eğitim Derneği  Ankara Koleji ‘nden tamamladıktan sonra,  Başkent Üniversitesi  İşletme bölümünü eğitimine devam etmiştir. Kendisinden beş yaş büyük Cem isimli bir de abisi vardır.

Başkent Üniversitesi ‘nde okuduğu sırada erkek arkadaşı  Efe ‘ nin teşvikiyle 2004 yılında Show tv de yayımlanacak olan Türkiye ‘nin Yıldızları yarışmasına form doldurmuş, olumlu cevap alması üzerine yarışmaya katılan Beren Saat 2. Olarak yarışmayı tamamlamıştır. Türkiye ‘nin Yıldızları yarışmasını düzenleyen ekip içerisinde bulunan Tomris Giritlioğlu ‘nun kardeşi ;  ünlü yıldızın yeteneklerinden Tomris Giritlioğlu’na bahsetmiş ve artık şöhretin kapıları açılmıştır.

Aşkımızda Ölüm Var” dizisiyle 2004 yılında  Nermin  karakterini canlandırmıştır.

2005 yılında ise Tomris Giritlioğlu ‘nun hazırladığı ilk başrolü olan “Aşka sürgün” dizisinde doğulu bir kız olan Zilan karakterini oynamıştır.

Beren Saat ‘i gerçek anlamda ünlü yapan yapım ise 1950-1970 yıllarının anlatıldığı dönem dizisi “Hatırla Sevgili” ‘deki canlandırdığı Yasemin karakteri olmuştur. Bu diziyle kendini ispatlamış ve  belli bir hayran kitlesine sahip olmuştur.

2008 yılında Halit Ziya Uşaklıgil  ‘in  aynı adlı eserinden uyarlanan “Aşk-ı  Memnu” dizisindeki canladırdığı Bihter karakteriyle popülerliğini arttıran oyuncu,  dizi; yoğun tepkiler almasına karşın Türk televizyon tarihinin en çok izlenen yapıtları arasında yerini almıştır. Dizideki rolüyle iki Altın Kelebek Ödüllerine sahip olmuş ve bu ödülü iki yıl üst üste kazanan ilk ve tek oyuncu ünvanınıda kazanmıştır. Aşk-ı memnu dizisi devam ederken   Mahsun Kırmızıgül ' ün yazdığı “Gecenin Kanatları “adlı filmde Gece karakterini oynamıştır.

İlk sinema deneyimini  2009 ‘ da vizyona giren Tomris Giritlioğlu ‘nun yönettiği “ Güz Sancısı” filmiyle Rum bir hayat kadını rolüyle başrol oynamıştır.

En çok hasılat getiren yapıtlardan biri olan “Oyuncak Hikayesi  -3 “ filminde Barbie karakterini Türkçe seslendirmiştir.

2010 Eylül ayında “Fatmagül ‘ün Suçu Ne” dizisindeki Fatmagül karakteriyle ekranlarda görülen Beren Saat, Türkiye ‘nin Yıldızları yarışmasındaki arkadaşı, Engin Akyürek ‘le başrolü paylaşmıştır. Dizi yayımlandığı günden itibaren reyting rekorları kırarken,  ünlü oyuncu da Antalya Televizyon Ödüllerinde En İyi Drama Kadın oyuncu dalında aday gösterilmiştir.

2012 yılının sonlarında “Gergedan Mevsimi” adlı filmde  Monica Bellucci  ‘ nin kızı Buse karakterini canlandırmıştır. Aynı yıl “Brade” isimli animasyon filminde Merida karakterini seslendirmiştir.

2013 yılında “Revenge” dizisinden uyarlanan ve kanal d de yayımlanan, “ İntikam “ isimli dizide Yağmur karakteriyle başrolde yer almaktadır.

İngilizce ve İspanyolca bilen Saat;  Patos ,  Rexona gibi dünyaca ünlü markaların 2010 ve 2011 yıllarında reklam yüzü de olmuştur.

Yer aldığı yapımlar ve kendisi yurt dışında büyük ilgi görmüş, hayran kazanmıştır. Türk dizilerinin dünya çapında ilgi görmesinde rol oynayan isimlerdendir.

3807 görüntüleme

Yorum YapYorumunu Paylaş

Facebook Hesabınla yorum yapabilirsin

Biyografim.Net Fotoğrafları

Beren Saat hakkında yorumunuzu paylaşınFatal error: Call to undefined function get_option() in /home/biyografim/public_html/inc/footer.php on line 2