Çetin Oraner Kimdir?

Müzisyen | 0 yorum

Çetin Oraner Kimdir

05.09.1966 yilinda Nevsehir`de dogan Cetin ORANER, anadoludan Almanya`nin Münih kentine gelen bir ailenin iki cocugundan biridir. Kendisi müzige kücük yaslarda merak salmistir. Sirasiyla, gitar dersi ve daha sonra kendi kendine ögrendigi baglamayi gelistirmistir. Ilk kez 14 yasinda sahneye cikan Cetin Oraner, 16 yasinda bir müzik grubunun olusumcusu, en genc üyesi, baglamacisi ve solisti olarak calismalarina devam eder. Anadolu halk müzigini temel alip protest tarzi benimseyen Cetin Oraner, profesyonel müzisyen olan grubun diger üyelerinden cok sey ögrenir.

'Cetin Oraner ve grubu', 1983 ve 1988 yillarinda yükselen baris ve irkcilik karsiti hareketin etkinliklerinin vazgecilmez parcasi haline dönüsür.

Sesi ve yorumuyla Münih ve giderek Almanyanin diger kentlerindede begeniyle dinlenen Cetin Oraner, Türkiye`deki müzik cevrelerininde dikkatini cekmistir.

Bu baglamda uzun yillar Ahmet Kaya`yla birlikte calismistir. 1992 yilinda, söz ve müzigi kendisine ait olan 6 sarkinin yer aldigi, 'Yasadisi yüregim' isimli bir albüm cikarmistir.

Cetin Oraner müzige devam etmekle birlikte, kaset calismalarina uzun bir süre ara verir. 'Yasamin kendisi en büyük ilham kaynagidir ' diyen Cetin Oraner, protest sarkilarin yanisira sevda sarkilarida bestelemeyi ihmal etmez.

1997 yilinda ikinci bir kasetin calismalarina baslar. Sonucta, söz ve müzigi kendisine ait 10 sarkilik bir albümün calismalarini tamamlar.

1999 yilinda 'Istanbul tanigimdir' isimli albümüyle tekrar dinleyicinin karsisina cikar. Cok iyi bir ekibin ve uzun bir calismanin ürünü olan 'Istanbul tanigimdir' albümü, ne yazik ki müzik piyasasinin mevcut dengeleri tarafindan, fazlasiyla engellenen bir calisma olmustur. Buna ragmen, 'yasamda, müzikte devam eder' diyen Cetin Oraner, calismalarina devam edip, cok yakinda karsimiza yeni bir albümle cikmanin hazirliklarini sürdürmektedir...

7000 görüntüleme

Yorum YapYorumunu Paylaş

Facebook Hesabınla yorum yapabilirsin

Çetin Oraner hakkında yorumunuzu paylaşınFatal error: Call to undefined function get_option() in /home/biyografim/public_html/inc/footer.php on line 2