Gülden Sönmez Kimdir?

| 1 yorum

Gülden Sönmez Kimdir

1969 yılında Sivas’ta dünyaya gelmiştir. İlk ve ortaöğrenimini burada tamamladıktan sonra 1985 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başlamıştır. 1989-1995 yılları arasında özel sektörde bilgi-işlem servislerinde çalışmış ve çeşitli şirketlerde yöneticilik yapmış, ardından 1996-1999 yılları arasında serbest avukatlık yapmıştır. Aynı yıllarda İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) İstanbul Şubesi’nde çeşitli komisyonlarda görev almış, 2004 yılına kadar aynı dernekte yöneticilik görevinde bulunmuştur. Gülden Sönmez, 2004 yılında İHH İnsani Yardım Vakfı’nda aktif olarak görev yapmaya başlamıştır. İnsan hakları alanında ulusal ve uluslararası birçok çalışmada görev alan Sönmez’in, yine bu alanda bir kitabının yanı sıra çok sayıda raporu ve makalesi yayımlanmıştır. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarına dernekler hukuku alanında gönüllü hizmet vermektedir. Türkiye ayağı İHH tarafından organize edilen 2009 yılındaki Gazze Kara Konvoyunda ana koordinasyonda bulunmuş ve Gazzeye araç konvoyunun girmesi ve ambargonun kırılmasını sağlayan konvoyda aktif görev almıştır. Ayrıca 2010 yılında Gazze Özgürlük Filosu organizasyonunda da yönetici olarak koordinasyonda görev almıştır. Mavi Marmara gemisi yolcularındandır. Hâlen İHH İnsani Yardım Vakfı’nda insan hakları ve hukuk komisyonu sorumlusu da olarak yönetim kurulu üyeliği görevine devam etmektedir. 

1974 görüntüleme

Yorum YapYorumunu Paylaş

Facebook Hesabınla yorum yapabilirsin

Gülden Sönmez için yapılan 1 yorum bulunmaktadır.

  1. Rasit Bülbül

    05.03.2018

    Selamlar Gülden Hanim NTV.com.tr sayfalarinda bir haberde adinizi gördüm ve adinizi arastirdim. Bilemiyorum isim benzerligi midir lakin "Vicdan Konvoyu" ile siz mi Suriyeye gideceksiniz acaba? Haberde beni rahatsiz eden sey elbette tecavüze maruz kalan Suriyeli hemcinslerinizin cektigi cileller ama demecinizde "8 MART Kadinlar günü" yetisine bir gönderme yaptiginiz ve o günün gercekten ciglik olacaginin altini cizmissiniz. Adinizi arastirinca MAZLUMDER adini okuyunca biraz ferahladim. Lütfen sunu biliniz ki 8 Mart Sosyalist bir olsusumun dünyaya bir baskaldiri yildönümü dayatmasidir. Haklilik paylari var ya da yok tartismiyorum. Ama Islami cercevede yapilan insani bir hareketin bu Kominist-Sosyalist etkinlikle gündemde demeclerle yer bulmasi beni bir müptedeyyin olarak halele ugratti. Sunu 8 Mart Kadinlar günü degilde degilde 7 ya da 9 Mart " "Amerikan isgallindeki topraklarda eziyete ugramis KAdinlar günü" olarak dünyaya servis yapsaniz daha ahsen ve ses getirecegi kanisindayim.

Gülden Sönmez hakkında yorumunuzu paylaşınFatal error: Call to undefined function get_option() in /home/biyografim/public_html/inc/footer.php on line 2