Google 20. yüzyılın En Önemli Sopranolarından Türk Opera Sanatçısı Leyla Gencer ‘in 85. Doğum Gününü Özel Bir Doodle İle Kutladı.

0 yorum

Peki 20. yüzyılın en önemli sopranolarından birisi olarak görülen Leyla Gencer kimdir?

1928 yılında Polonezköy'de Safranbolulu köklü Müslüman bir ailenin oğlu olan Hasanzade İbrahim Bey, Polonyalı Katolik bir aileden gelen Alexandra Angela Minakovska olan fakat evlendikten sonra Müslüman olup “Atiye” adını alan annenin iki çocuğundan küçüğü olarak dünyaya gelen Ayşe Leyla Gencer, ailesi birçok işle uğraşmasının yanı sıra Lale Sinemalarının işletmesinde de görev almıştır.

1946 yılında bankacı İbrahim Gencer ile evlenmiş ve 1950 yılında Ankara ‘ya gelerek operayla tanışmıştır. 1958 yılına kadar Ankara Devlet Operasında birçok başarılı alanda görev almış ve başarılarıyla tüm dikkatleri üzerine çekmiştir.

Dünya çapındaki opera sahnelerinde ve birçok başarılı sanatçıyla çalışma fırsatı bularak Ankara ‘daki görevinden ayrılmış 1958 yılında Milano ‘ya yerleşmiştir.

1988 yılında Devlet Sanatçısı ünvanına layık görülmüş ve 2004 yılında 1000 yılın Türkleri özel koleksiyonunda adına 15.000,000 TL değerinde 0,999 ayar gümüş hatıra para basılmıştır.

10 Mayıs 2008 tarihinde evinde kalp ve solunum yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetmiştir. 12 Mayıs günü Milano ‘da La Scala Operası ‘nın Santa Babila Kilisesinde düzenlenen özel bir törenle krematoryuma götürülerek cenazesi yakılmış kendi vaziyeti üzerine İstanbul ‘ getirilerek 16 mayıs 2008 tarihinde küllerini boğazın sularına bırakılmıştır.

Batı ülkelerinde La Diva Turca, "La Gencer", "La Regina" olarak ün yapan; Milano, Roma, Napoli, Venedik, Viyana, Paris, San Francisco, Köln, Buenos Aires, Londra, Rio de Janerio, Bilbao, Chicago’da sanatını dinleten; Lucia’nın, Norma’nın, Lady Macbeth’in, Queen Elizabeth’in, Filoria Tosca’nın, Lucrezia’nın, Madam Butterfly’ın, Alceste’nin, Aida’nın, Violetta’nın, Leonora’nın "Leyla la Turca"sı soprano Leyla Gencer, hem seçkin opera sahnelerinde hem resitallerinde hayranlık uyandırmış sanatçıların başında gelir.

Kaynak: http://www.biyografim.net/leyla-gencer-kimdir    228 görüntüleme

Detaylı Biyografisi »

Bu haber hakkında yorumunuzu paylaşınFatal error: Call to undefined function get_option() in /home/biyografim/public_html/inc/footer.php on line 2