Google, Amerikalı Bilgisayar Bilimcisi Grace Hopper ‘ı 107. Doğum Gününde Özel Hazırladığı Doodle ile kutladı.

0 yorum

Grace Hopper kimdir?

9 Aralık 1906 tarihinde New York’ta dünyaya gelen Grace Hopper, Yale Üniversitesinde Matematik ve Fizik eğitimi aldıktan sonra 1934 yılında aynı üniversitede matematik alanında doktora yapmış ve 1941 yılında profesör olmuştur.

1943 yılında Vassar ‘da öğretmenlik yaptığı sırada görevinden ayrılmış ve ABD donanmasına katılmıştır. Denizcilik okulunda eğitimini almış ve mezun olduktan sonra teğmen olarak vazife almıştır. Ardından 1949 yılında Eckert-Mauchly bilgisayar şirketinde matematikçi kimliğiyle dünyanın ilk bilgisayarı olan Unıvac ‘ı geliştiren takımda görev almıştır. 1959 yılında “CODASYL” isimli konferansta o dönemin bilgisayar uzmanları bir araya gelmiş ve Grace Hopper bu konferansa danışman olarak katılmıştır. 1970 yılından sonra “Fortran” ve “Cobol” gibi ilk programlama dillerinin standartlarını geliştirmede büyük rol almış daha sonra bu standartlar 1980 yılında Ulusal Standartlar Enstitüsü tarafından kabul edilmiştir. Aynı zamanda 1966 yılında Donanma Komutanlığından emekliye ayrılmış fakat 1967 yılında tekrar göreve çağırılarak 1986 yılına kadar devam etmiştir.

Emekli olduktan sonra Digital Equipment şirketinde devam etmiş ve 85 yaşında iken 1992 yılında hayatını kaybetmiştir.

Kaynak: http://www.biyografim.net/grace-hopper-kimdir    139 görüntüleme

Detaylı Biyografisi »

Bu haber hakkında yorumunuzu paylaşınFatal error: Call to undefined function get_option() in /home/biyografim/public_html/inc/footer.php on line 2