Google'dan Kullanıcılarına Rosalind Franklin'e Özel Doodle Sürprizi…

0 yorum

25 Temmuz 1920 tarihinde Londra'da dünyaya gelen Rosalind Franklin, Eğitim hayatını İngiltere'de fizik ve kimya eğitimi veren kız okullarından birinde bitirmiş ve çalışkanlığı, bilgisiyle başarılı bir öğrenci olarak hep ön plana çıkmıştır. Başarısından emin olunca geleceği ile ilgili düşünceleri netleşmiş ve en büyük isteği bilim kadını olmak istemiştir. Ailesi bu konuda karşı çıksa da 1938 yılında Cambridge'de bulunan Newnham Koleji'ne girerek bilim dünyasına ilk adımı artık atmıştır.

1941 yılında Newnham Koleji'nden fiziksel kimya öğrenimini tamamlayarak mezun olan Rolaslind Franklin, iş hayatına ilk olarak Kömür Değerlendirme Araştırmaları Birliğinde göreve başlayarak, Kömür ve grafitin mikro yapılarına ilişkin çalışmaları sonrasında çalışmalarını titizlikle sürdürerek bu alanda doktora tezini de bu konuda yapmaya karar vermiş,1945 yılında Cambridge Üniversitesi 'nden fiziksel kimya dalında doktora derecesi elde etmiştir.

Eğitim hayatı bittikten sonra Fransa ‘ya yerleşmiş ve burada X ışınlarının kırınımı yöntemi üzerinde çalışmıştır. Başarılı bir bilim kadını olarak sağlam adımlarla ilerlerken henüz 37 yaşındayken kanser hastalığı sonucu 1958 yılında hayatını kaybetmiştir.

2003 yılından bu yana İngiliz Kraliyet Bilimler Akademisi (Royal Society) başarılı bilim adamlarına Rosalind Franklin bilim ödülü vermektedir.

Kaynak: http://www.biyografim.net/rolaslind-franklin-kimdir    291 görüntüleme

Detaylı Biyografisi »

Bu haber hakkında yorumunuzu paylaşınFatal error: Call to undefined function get_option() in /home/biyografim/public_html/inc/footer.php on line 2