Google Formula 1 ‘in Efsane Yıldızının Doğum Gününü Doodle İle Kutladı.

0 yorum

21 Mart 1960 tarihinde Brezilya ‘nın Sao Paulo kentinde zengin bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen Ayrton Senna ‘nın gerçek adı  Ayrton Senna Da Silva ‘dır.  Babasının desteği ile kart yarışlarına 13 yaşındayken 1 Temmuz 1973 tarihinde katılmış ve yarışmayı birinci tamamlamıştır.

Kısa zamanda başarısıyla adından söz ettirmeyi başaran yarışmacı, kazanmanın yeteneğin haricinden arabanın tam donanımlı olmasına bağlamaktadır. Birçok yarışta birincilik kazanmış ve 1984 yılında “Toleman – Hart F1” isimli takımıyla ilk kez F1 ile tanışmıştır. Yağmurlu bir günde Monaka Büyük Ödül yarışındaki üstün performansıyla Yağmur Adam anlamına gelen “Rainman” ünvanına sahip olmuştur. En zor pistlerin üstesinden gelerek Monaco Pistinde art arda birinciliği ile Formula 1 sevenlerin gönlünde ayrı bir yere sahiptir. Çocukluk arkadaşı olan Lilian Vasconcelos Souza ile evlenmiştir.

1 Mayıs 1994 yılında Pole Position pistinde olağanüstü bir yarış başlamış ve yarışın 7. Turu sırasında Tamburello Virajına yaklaştığı sırada direksiyon hakimiyetini kaybederek pistten çıkmıştır.  Kazanın hemen sonrası yarışma durdurulmuş fakat tüm müdehalelere rağmen usta yarışmacı   Ayrton Senna hayatını kaybetmiştir. 5 Mayıs 1994 tarihinde doğup büyüdüğü Sao Paulo kentinde tören düzenlenmiştir. Aynı zamanda Ayrton Senna Da Silva, Formula 1 yarışlarında ölen son pilottur.

Kaynak: http://www.biyografim.net/ayrton-senna-kimdir    65 görüntüleme

Detaylı Biyografisi »

Bu haber hakkında yorumunuzu paylaşınFatal error: Call to undefined function get_option() in /home/biyografim/public_html/inc/footer.php on line 2