Google Ünlü Doktor ve Bilim Adamı Carlos Juan Finlay ‘a Özel Hazırladığı Doodle İle 180. Doğum Gününü Kutladı.

0 yorum

Peki Ünlü doktor ve Bilim Adamı Carlos Juan Finlay kimdir?

3 Aralık 1833 tarihinde Küba ‘da dünyaya gelmiş ve 1855 Philedelphia Jefferson Medical College'dan mezun olduktan sonra Küba ‘ya geri dönerek Matanzas ve Havana'da doktorluk yapmıştır.

1865 yılında Havana'daki Bilim Akademisi'ne teslim ettiği tezde, “Sarıhummanın Sivrisinekler Tarafından İnsanlara Bulaştırılabileceğini, Hasta Birini Isırmış Bir Sivrisineğin Sağlıklı Birini Isırması Yoluyla Hastalığı Yayılabileceğini” belirtmiştir. Daha sonra 1879'da Küba hükümeti tarafından Kuzey Amerika'da sarıhummayı incelemiştir.
Yaptığı incelemeler sonrası deneylerin sonuçlarını 1886 yılında yayınlamış fakat dikkate alınmamıştır. 1900'lü yıllarda Amerika'nın Küba'yı işgali sırasında o dönem görevde olan tıp komisyonunun başındaki Dr. Walter Reed, Havana'ya hastalığı incelemeye gitmiş, Başlarda Dr. Carlos Juan Finlay'in araştırmalarına değer vermeyerek başka deneyler yapmış fakat sonuçsuz kalmasıyla  Carlos Juan Finlay'in yöntemini deneye başlamışlardır. Sonucunda Dr. Walter Reed ‘in hazırladığı raporda sarıhummanın sadece 3 gün içerisinde yayılabileceği ortaya koymuş ve Dr. Finlay'in teorilerinin gerçekliği ortaya çıkmıştır. Fakat Dr. Walter Reed, hazırladığı raporlarında hiçbir zaman Dr. Carlos Juan Finlay ‘dan bahsetmemiştir

20 Ağustos 1915 tarihinde hayatını kaybetmiş ve değerini tam 39 yıl sonra 1954 yılında Uluslararası Tıp Tarihi Kongresi layık olduğu değeri vermiştir.

Kaynak: http://www.biyografim.net/carlos-juan-finlay-kimdir    149 görüntüleme

Detaylı Biyografisi »

Bu haber hakkında yorumunuzu paylaşınFatal error: Call to undefined function get_option() in /home/biyografim/public_html/inc/footer.php on line 2