Kamil Erdem Kimdir?

Müzisyen | 0 yorum

Kamil Erdem Kimdir

1959 Ankara doğumlu. TED Ankara Koleji (1977) ve ODTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümünü (1983) bitirdi.

Müziğe klasik gitar çalarak başladı. Klasik gitarİa Türk müziğini çokseslendirme çalışmaları yaptı. Bas çalmaya başladıktan sonra aynı yöndeki çalışmalarını caz türünde sürdürdü. İlk uluslararası deneyimlerini 1981'de katıldığı Okay Temiz - Oriental Wind topluluğuyla edindi. 1981-86 yılları arasında bu toplulukla Türkiye ve Avrupa'da, İsveç ve Türkiye'nin önde gelen müzisyenleriyle konserler verdi.

1990'da ASIAMINOR topluluğunu kurdu. Böylece bestecilik kariyerine de başlamış olan Erdem, ASIAMINOR' ün Avrupa ve A.B.D.'de de yayınlanan Along the Street (1991), Longa Nova (1996) ve Kedi Rüyası-Cat's Dream (1997) adlı albümlerindeki tüm beste ve düzenlemeleri yaptı. ASIAMINOR'le Ankara Uluslararası Müzik Festivali (1995), İzmir Avrupa Caz Günleri (1995), Akbank Uluslararası Caz Festivali (1995), İstanbul Caz Festivali (1996), Bursa Uluslararası Müzik Festivali (1998), Bodrum Musicorama (1998) gibi ülkemizin önemli uluslararası müzik festivallerinin yanısıra, Jazz Fest Wiesen (Viyana-1991), World Music Festival (Budapeşte-1991), Festa dell'Unita (Napoli-1997), Selanik Avrupa Kültür Başkenti (1997) gibi yurtdışı festivallerde de konserler verdi. Ayrıca, iki kez Almanya, Avusturya ve İsviçre'yi kapsayan turneler gerçekleştirdi. 1996 ve 1998'de gene ASIAMINOR'le iki kez A.B.D. turnesine çıkan Erdem, bu turnelerde, aralarında Wolf Trap Center (Washington D.C.), Krannert Center (Urbana,lllinois), Spivey Hall (Atlanta) gibi A.B.D.'nin tanınmış konser salonları da olmak üzere 14 ayrı merkezde konserler verdi.

ASIAMINOR dışında da, gerek kendi adına kurduğu, gerekse yerli yabancı caz müzisyenlerinin önderliğindeki çeşitli topluluklarla yurtiçinde ve dışında konserler verdi. 1996'da Kamil Erdem-Ensemble Ankara ile Uluslararası Ankara Müzik Festivali'nde, aynı yıl Kamil Erdem Ethno-Jazz Trio ile ODTÜ Caz Günleri'nde, aynı trio ile 1998'de Antalya Caz Festivali'nde yer aldı.1995'te Mısır'lı topluluk Sharkiat'ın albümünde konuk sanatçı olarak çaldı ve bu toplulukla Kahire'de konser verdi. 1998'de Anatoli Vapirov Balkan Project üyesi olarak Bulgaristan'da Varna Summer Jazz Festivali'nde çaldı. 1996-97 yıllarında Alman basçı Martin Lillich'le oluşturdukları Bassic Connection adlı bas ikilisiyle Ankara ve Berlin'de konserler verdi.

1998 ve 1999'da Polonya Pulawey Uluslararası Caz Workshop' unda bas gitar öğretmenliği yaptı.

Bugüne kadar yer aldığı topluluklarda Tuna Ötenel, Okay Temiz, Lennart Aberg, Kirk Lightsey, Janusz Szprot, Joe Lee Wilson, Mathias Schubert, Fathy Salama, Tomasz Szukalski gibi müzisyenlerle konserler veren Erdem, besteci ve icracı olarak çeşitli topluluklarla yütütmekte olduğu çalışmalarının yanısıra, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Ritmik Müzik Bölümü'nde öğretim görevlisidir.

949 görüntüleme

Yorum YapYorumunu Paylaş

Facebook Hesabınla yorum yapabilirsin

Kamil Erdem hakkında yorumunuzu paylaşınFatal error: Call to undefined function get_option() in /home/biyografim/public_html/inc/footer.php on line 2