Mabel Matiz Kimdir?

| 0 yorum

Mabel Matiz Kimdir

 

31 Ağustos 1985 yılında Mersin ‘de  dünya ya gelen ve asıl adı Fatih Karaca olan Mabel Matiz,”Mabel” ismini “ Kumral Ada Mavi Tuna” adlı romanda yer alan “ Tuna “ karakterinin takma adını almış ve “Matiz” ismini ise” çok sarhoş, düşkün kimse”  anlamına gelen yunanca kökenli argo bir kelime yi seçmiş ve Mabel Matiz olarak kimliğini gizlemiş ;sesiyle yorumuyla  internette fenomen haline gelmiştir.

Çocukluğunu erdemli Kasabası ‘nda geçirmiş  ilkokulu Tömük Dr. Mustafa Erden İlkokulu ‘nda okuduktan sonra ortaokul ve liseyi ise Erdemli Anadolu Lisesi ‘nden  devam etmiştir.

2003 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesini kazanmış ve İstanbul ‘a yerleşmiştir. 2008 yılında mezun olmuş ve yüksek lisansını halen  İstanbul Üniversitesi  Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku bölümünde devam etmektedir.

Lise yıllarında gitar eğitimi almış üniversite yıllarında ise Cover grubu denemelerinden sonra kendi kabuğuna çekilmiş ve kendi bestelerini oluşturarak ilk kişisel kayıtlarını almaya başlamıştır.

2008 yılından beri gitar vokal olarak kaydettiği bestelerini kişisel wep sayfasında paylaşmış ve tüm dikkatleri üzerine çekmiştir.

2009 yılına gelindiğinde ise albüm çalışmaları için stüdyoya girmiştir. Üzerinde titizlikle 1 yıldan fazla çalıştığı kendi adını taşıyan “Mabel Matiz “ isimli ilk albümünü 11 Mayıs 2011 tarihinde dinleyenlerine sunmuştur.

Albümüyle gençler tarafından büyük beğeni toplamış ; tarzıyla, müziğiyle ve karakteriyle merak uyandırmıştır.

Mabel Matiz ayrıca Türkiye ‘nin önde gelen sanatçıların başarılı albümlerine söz ve bestelerinin kendine ait olduğu şarkılar vermiştir. Teoman ‘ın  seslendirdiği “ Sahilde Bir Sarhoş “,  Göksel “ Yarım Kalan Aşk “ bunlara birer örnektir.

29 Ocak 2013 tarihinde“ Yaşım Çocuk " isimli  ikinci albümü sevenleriyle buluşturmuştur. Şu sıralar albümü için tanıtım çalışmaları ve yoğun bir konser  trafiği vermektedir.

Albümleri :

Mabel matiz – 2011

Yaşım çocuk - 2013

971 görüntüleme

Yorum YapYorumunu Paylaş

Facebook Hesabınla yorum yapabilirsin

Mabel Matiz hakkında yorumunuzu paylaşınFatal error: Call to undefined function get_option() in /home/biyografim/public_html/inc/footer.php on line 2