Yasin Hayal Kimdir?

Silahlı eylemci | 0 yorum

Yasin Hayal Kimdir

Yasin Hayal, Türkiye'nin Trabzon şehrindeki bir McDonald's restorantınını bombaladığı gerekçesiyle 6 yıl 8 ay ay hapis cezasına çarptırılan bir Türk sabıkalıdır. Bir süre sonra Ermeni gazeteci Hrant Dink suikastinde, Ogün Samast'ı cinayete azmettirdiği gerekçesiyle mahkemeye çıkarılmıştır.
Yasin Hayal, eski bir aşırı-milliyetçi Büyük Birlik Partisi üyesidir ve Dink suikasti gerçekleşmeden önce partiden atılmıştır.

Yasin Hayal, 1980'de Trabzon'da doğdu. Çocukluğunda çevresinin de etkisiyle İslam dinini kabul etmiş ve bu dinin doktrinleri doğrultusunda büyümüştür. 1996 yılında da Adıyaman Menzil grubuyla birlikteliği olmuş. Bu grupla 2 ay kadar Trabzon’un Ortahisar mahallesi, Kültür Müdürlüğü karşısında bulunan çıkmaz sokak içinde toplanmıştır. Atatürk Lisesi'nde okuyan Hayal, 17 yaşında bir öğrenciyken Edebiyat öğretmenini darp etmiştir. Yasin Hayal ismini basına ilk kez 1998'de işlediği bir suçla duyurdu; Hayal, futbol oynadığı Trabzon DSİ Spor'da, takımın antrenörlüğünü yapan Sinan Akçay adlı teknik adamı, iki arkadaşıyla birlikte hastanelik edene kadar dövdü ve işlediği bu suç yüzünden basında yer aldı. Darpa uğrayan Sinan Akçay'ın elmacık kemiği çatlamış ve kolu kırılmıştı. Yasin Hayal, 1999'da liseyi bitirince Büyük Birlik Partisi'ne bağlı, adı daha sonra Alperen Ocakları'na çevrilen Nizamı Âlem Ocakları'na katılmıştır.

5474 görüntüleme

Yorum YapYorumunu Paylaş

Yasin Hayal hakkında yorumunuzu paylaşınFatal error: Call to undefined function get_option() in /home/biyografim/public_html/inc/footer.php on line 2