Zilli Perküsyon Kimdir?

Müzisyen | 0 yorum

Zilli Perküsyon Kimdir

ZİLLİ GELİYOR ZİLLİ!

Türkiye'nin ilk ve tek kadın perküsyon topluluğu ZİLLİ'yle dans etmeye hazır mısınız ? Kurulduğu günden bu yana Türk pop tarihinin sesli ansiklopedisini yayınlamayı sürdüren Ossi Müzik, son dönemde günümüz popuna da yeni eserler kazandırarak yoluna devam ediyor. Ossi Müzik'in yeni prodüksiyonu ZİLLİ Perküsyon topluluğunun ilk albümü piyasaya çıktı.

Türkiye'de bugüne dek bir çok perküsyon grubu albüm yayınladı ve sahne şovları yaptı ama böylesi hiç yapılmadı. Çünkü bu kızlar hem çalıyor, hem söylüyor ! Ve bu ilk albümlerinde ZİLLİ Perküsyon topluluğuna ülkenin en önemli şarkıcıları eşlik ediyor !

Kuruculuğunu ve genel sanat yönetmenliğini Türkiye'nin en önemli perküsyon ustalarından Engin Gürkey'in genel sanat yönetmenliğini yaptığı ZİLLİ Perküsyon topluluğu, bugüne dek çeşitli açılış ve konserlerde sahneye çıktı, televizyon programlarına katıldı. Grup özellikle kadınlar tarafından çok sevildi. En çok ses getiren çalışmaları ise Açıkhava konserlerinde Sezen Aksu'ya eşlik etmeleri oldu.

Şirin Gürkey yönetimindeki ZİLLİ Perküsyon topluluğunda yaşları 17 ile 28 arasında değişen 11 kadın perküsyoncu var. Aralarında iktisatçı da var iç mimar da. Bir çoğu öğrenci. Onları bir araya getiren ise müziğin büyüsü ve vurmalı sazların cazibesi. Surdo, timbal, bongo ve conga gibi Latin kökenli vurmalı sazlar, onların ellerinde Türk pop müziğinin unutulmaz ezgileriyle buluşuyor.

YILDIZLAR GEÇİDİ

Şirin Gürkey, Zülal Elibol, Ebru Yenidoğan, Zeynep Bazlar, Aslı Vuslateri, Naz Zayıf, Nazlı Caf, Deniz Çevik, Sinem Aydıner, Başak İlhan ve Pelin Erdoğdu'dan oluşan ZİLLİ Perküsyon Grubuna bu ilk albümlerinde popüler müziğin 10 önemli ismi sesleriyle eşlik ediyor:

Popüler müziğe yetmişlerden bu yana emek vermiş Nükhet Duru, Nilüfer, Seyyal Taner , Funda ve albümün tek erkek şarkıcısı olarak dikkat çeken Erol Evgin...

Doksanlı yıllardan bu yana tanıdığımız starlar ; Sibel Tüzün, Demet Sağıroğlu, Asya ve Aşkın Nur Yengi.

Avrupa Yakası dizisinde Yaprak karakteri olarak tanıyıp sevdiğimiz Hale Caneroğlu ise şarkıcı kimliği ile ilk kez bir albümde yer alıyor.

Albümdeki yer alan şarkılar ise Türk popunun çeşitli dönemlerini yansıtan çalışmalar:

Altmışlardan "Dünya Dönüyor" ve "İyi Düşün Taşın"...

Yetmişlerden "Sevdan Olmasa", "Olmaz Olmaz Bu İş Olamaz", "Kim Arar Seni", "Hayırdır İnşallah" ve "Affetmem"...

Seksenlerden "Mahmure"...

Doksanlardan "Kaçın Kurası", "Ay İnanmıyorum" ve "Şiirimin Dili"...

Albümün yapımcısı ve prodüktörü Hakan Eren, albüme aynı zamanda süpervizör olarak da imza attı. Şarkıların düzenlemeleri Sadun Ersönmez ve Serkan Özdoğan tarafından yapıldı. Türkiyenin en başarılı aranjörlerinden biri olan Sadun Ersönmez aynı zamanda albümün genel müzik koordinatörü. Tüm Perküsyon ve Topluluk Ritim Kompozisyonları Engin Gürkey tarafından hazırlanan çalışmanın genel proje koordinatörlüğünü ise Engin ve Şirin Gürkey üstlendi. Zeynep Talu'nun genel müzik
danışmanlığını yaptığı albümün kapak ve kartonet tasarımı Özlem Semiz'e ait.

1815 görüntüleme

Yorum YapYorumunu Paylaş

Facebook Hesabınla yorum yapabilirsin

Zilli Perküsyon hakkında yorumunuzu paylaşınFatal error: Call to undefined function get_option() in /home/biyografim/public_html/inc/footer.php on line 2