Ziya Hurşit Kimdir?

Siyasetçi | 0 yorum

Ziya Hurşit Kimdir

Ziya Hurşit Bey (d. 1890, Hemşin Kazası (Çamlıhemşin), Osmanlı Devleti - ö. 14 Temmuz 1926), Türk siyasetçidir. TBMM'in I. dönem Lazistan milletvekillerinden biridir. Gazi Mustafa Kemal Paşa'ya suikast girişiminde bulunduğu için idam edilmiştir.

Kürdoğlu ailesine mensuptu. Almanya'da Danzig'de Gemi inşaatı ve telsiz öğrenimi gördü. Trabzon delegesi olarak Erzurum Kongresi'ne katıldı. Kurtuluş Savaşı'nda savaştı. 1920 yılında Lazistan milletvekili olarak I. TBMM'de yer aldı. Yozgat İstiklal Mahkemesi üyeliği yaptı. Ancak Mustafa Kemal'le görüşleri ayrıldı. İkinci dönem milletvekili seçilemedi.

16 Haziran 1926 yılında İzmir'de Gazi Mustafa Kemal Paşa'ya karşı suikast hazırlığı yapmakta olduğu gerekçesiyle tutuklandı. Yapılan suçlamaya göre Ziya Hurşit'le birlikte hareket eden Gürcü Yusuf, Laz İsmail ve Çopur Hilmi, Kemeraltı Karakolu önünde Mustafa Kemal’e ateş edeceklerdi. Ziya Hurşit ve arkadaşları kargaşadan yararlanarak Yemiş çarşısında bekleyen bir arabayla Giritli Şevki Bey'in rıhtımda bekleyen motoruna binip Sakız Adası'na kaçacaklardı. Fakat son anda Şevki Bey'in pişmanlık duyarak suikastçıları ihbar etmesi sonucu Ziya Hurşit ve arkadaşları yakalandılar. Suikastin arkasında TBMM'nin tek muhalefet partisi olan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası içindeki bir grubun olduğu anlaşıldı. Bu parti kapatıldı, Ziya Hurşit ve arkadaşları İstiklal Mahkemesince idam cezasına çarptırıldı ve Ziya Hurşit, 14 Temmuz 1926'da başta Laz İsmail, Gürcü Yusuf, Çopur Hilmi, Şükrü Bey, Ayıcı Arif, İsmail Canbulat, Cavit Bey olmak üzere 13 kişiyle birlikte idam edildi.

2117 görüntüleme

Yorum YapYorumunu Paylaş

Ziya Hurşit hakkında yorumunuzu paylaşınFatal error: Call to undefined function get_option() in /home/biyografim/public_html/inc/footer.php on line 2